Mass media de limba română din străinătate

Această secțiune din site se află în continuă actualizare.

Rugăm toate publicațiile care își doresc să apară pe site-ul Ministerului să ne transmită  o solicitare pe adresa: cabinet.ministru@mprp.gov.ro.

Generaliste

Știrile Diasporei –  www.stirilediasporei.ro

Agenda Diasporei – www.agendadiasporei.com

Actualitate Românească – www.actualitatea-romaneasca.ro

Aşii Români – www.asiiromani.com; voceata.eu

Diaspora TV – www.diasporatv.eu

Romanian Global News – www.rgnpress.ro

Timp Românesc – www.timpromanesc.ro

Identitate Românească – www.identitateromaneasca.ro

Jurnal Românesc – www.jurnalromanesc.ro

Transmedia – www.etransmedia.ro

România Expres – www.romaniaexpres.com

Optimal Media – www.optimalmedia.ro

RoMedia – www.romedia.gr


Albania

Revista – Frăţia

Revista bilingvă „Fârşerotul”


Austria

Revista Diaspora.ro – www.revistadiaspora.ro

Jurnalul Românesc – www.jurnalulromanesc.at

Diaspora Azi – www.diasporaazi.ro


Belgia

Revista „Quoi de Neuf?” – www.arthis.org

„Univers românesc”


Bulgaria

Romanii din Bulgaria – www.romanii-din-bulgaria.blogspot.ro

Salut Românesc

Timpul

Armânul


Canada

Observatorul – www.observatorul.com

Alberta Weekly – TV Magazine – www.c21etv.com/albertaweekly

Acasă – www.acasamedia.com

Agenda Românească – www.agendaromaneasca.com

Faptu’ Divers – www.faptudivers.com

Impact de Montreal – www.ziarulimpact.ca

Jurnalul Românesc

Ziarul Puls – www.ziarulpuls.ca

Accent de Montreal – www.accentmontreal.com

Alternativa – www.alternativaonline.ca

Revista Atheneum – www.atheneum.ca

Capitala – Magazin Românesc

Ecouri

Pagini Românesti – www.paginiromanesti.ca

Reper Românesc – www.reper-romanesc.org

ROMB – Revista Manitobanului Roman

Tribuna noastră – www.tribunanoastra.org

ZIG-ZAG Roman-Canadian – www.zigzag-online.ro

Noi Românii TV – www.noiromanii.ca

ROMPOST TV – www.soniaproductions.com

K2-TVRo Montreal – www.k2tvro.ca

Emisiune de radio ”Marca-RO” – www.marcaro.net

Escu Tv – www.escutv.ca


Cehia

Orizont Romanesc – www.ro-cz.com


Cipru

Pulsul Afroditei – www.pulsul-afroditei.com


Danemarca

Revista Cruce si inviere, Parohira Romaneasca din Arhus – www.bor-aarhus.dk/revista.html


Elveţia

Casa Românilor – www.casa-romanilor.ch


Finlanda

Foaia Romaneasca – www.foaiaromaneasca.org


Germania

Revista „Perspective”

Revista „Observator München”

Ziarul „Vocea ta”

Revista „Apoziţia”

Radio ProDiaspora


Irlanda

Informaţia Irl – www.actualitateairl.com


Italia

Gazeta Românească – www.gazetaromaneasca.com

Actualitatea Magazin – www.actualitatea.it

Gazeta de Italia – www.gazetadeitalia.it 

Emigrantul – www.emigrantul.it

Gazeta Românească – www.gazetaromaneasca.com

Te anunț – Italia de Nord : www. teanunt.info

Ora României – www.oraromaniei.com

Cealaltă Românie

ROMIT TV – www.romit.tv

RomâniaTV Italia – www.romaniatv.it

Românii in Italia – www.romaniinitalia.net

La comunità romena in Italia – www.romeninitalia.com

Italieni.net – www.italieni.net

Forumul Românilor din Italia – www.romania-italia.net

Forum Italia-România – www.italiaromania.com/forum


Israel

Agenția de stiri „Animanews”, http://animanews.org/

Ziarul „Jurnalul saptamanii”, https://www.facebook.com/groups/1482914538690222/

Săptămânalul „Expres MAGAZIN /Revista mea”, https://www.facebook.com/groups/1518788795048325/

 


Macedonia

Phoenix

Armâna Makedoană


Marea Britanie

Diaspora Românească – www.diasporaro.com

Ziarul Românesc – www.ziarulromanesc.net


Noua Zeelandă

Pagini Romanesti în Noua Zeelandă


Portugalia

Curier Portughez – www.ambasadaromaniei.pt/site


Republica Moldova

EVZ – www.evz.md

Glasul – www.glasul.md

Info Prut – www.infoprut.ro

Timpul – www.timpul.md

Timp Românesc – www.timpromanesc.ro

TVR Moldova – www. tvrmoldova.md

Deschide MD – www.deschide.md

Unimedia Info – www.unimedia.info

Publika – www.publika.md

Arena Jurnaliștilor – www.arenajurnalistilor.com

Agora – www. agora.md

Tribuna – www. tribuna.md

Natura- http://www.natura.md/

Portalul de stiri ER NEWS www.elenarobu.md


Serbia

Timoc Press – www.timocpress.org

Comunitatea Romanilor din Serbia – www.comunitatea-romanilor.org.rs


Spania

Revista Kryton – Revista românilor de pretutindeni


https://www.facebook.com/revistakryton/

Gazeta de Spaniawww.gazetadespania.es
Adresa de email: redactia@gazetadespania.es
Telefon: +34 642171883 sau +34 661 02 63 53
Persoana de contact: Catalin Serbu, redactor sef
catalin.serbu@yahoo.com, +34 642 171 883

Occidentul Românesc – www.occidentul-romanesc.com

Românul din Spania – www.romanul.eu

Noi în Spania – www.noiinspania.com

Românii din Spania – www.romaniidinspania.com

Român în lume (Madrid) – www.romaninlume.com

Universul romanesc – www.universulromanesc.net

RoBarna –  www.robarna.com

Gazeta Viaţa Românească

RADIO TRANSMEDIA FM

Romania Expres – www.romaniaexpres.es


Statele Unite

Gândacul de Colorado – www.gandaculdecolorado.com

ROMPOST – www.rompost.com

Mesagerul Romanesc – www.mesagerulromanesc.info

Meridianul Romanesc – www.meridianul.com

Solia – The Herald – www.roea.org

RADIO DIASPORA ONLINE – www.radiodiasporaonline.com / www.diasporatvonline.com


Ungaria

Revista – Foaia Românească – www.foaiaromaneasca.blogspot.ro

Revista – Cronica – www.invitelweb.hu/cronica

Radionetromân – www.triplexregio.net

Emisiune radiofonică în limba română este difuzată zilnic între orele 16.00 – 18.00 (ora HU), pe undele medii cu frecvenţele de 1188 KHz şi 873 Khz.

Emisiunea în limba română „Ecranul nostru” (26 de minute), realizată de Televiziunea Naţională Ungară.

Ziar Viaţa Micherechiului”

Emisiunea în limba română „Ecranul nostru” –

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support